Poszukiwanie pracy a dokumenty aplikacyjne – jakie są niezbędne?

W trakcie poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia musimy nie tylko skrupulatnie sortować dostępne oferty pracy, ale także przygotować wymagane dokumenty aplikacyjne. Obecnie pracodawcy wymagają od kandydatów dostarczenia głównie CV, portfolio, referencji ze wcześniejszego miejsca pracy i… listu motywacyjnego. Choć od często odchodzimy od klasycznej formy listu przewodniego, wciąż wielu pracodawców i rekruterów przychylniej patrzy na aplikację, gdzie jednym z załączników jest list motywacyjny. Zobacz krótki poradnik, a dowiesz się, jak skompletować kluczowe dokumenty aplikacyjne i zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady.

Życiorys zawodowy, czyli CV – bez tego nie zaczynaj poszukiwania nowej pracy!

Podstawowym dokumentem podlegającym weryfikacji przez potencjalnych pracodawców oraz rekruterów jest CV. To szczegółowy opis naszej historii zatrudnienia, kwalifikacji oraz umiejętności zdobytych na danym stanowisku. Prawidłowo przygotowanie Curriculum Vitae powinno zawierać takie informacje, jak:

  • dane osobowe i kontaktowe, czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy oraz e-mail,
  • chronologicznie opisaną historię zatrudnienia,
  • wykształcenie, czyli opis ukończonych szkół średnich i wyższych,
  • kwalifikacje zawodowe i ukończone szkolenia,
  • umiejętności i zainteresowania.

W CV najwięcej uwagi musimy poświęcić sekcji związanej z historią zatrudnienia. W ten sposób pracodawca podczas rekrutacji może łatwo ocenić naszą wiarygodność i oddanie jako pracownika, a także doświadczenie na konkretnych stanowiskach obejmowanych w poprzednich zakładach pracy.

Pozostałe dokumenty aplikacyjne, czyli portfolio i list motywacyjny

Podczas aplikowania do nowego miejsca pracy na wybrane stanowisko, powinniśmy przygotować dokumenty aplikacyjne tak, aby sprostać oczekiwaniom i wymogom potencjalnego pracodawcy albo rekrutera. Jeśli ubiegamy się o posadę grafika komputerowego, projektanta wnętrz czy nawet fotografa – tutaj kluczowe będzie nasze portfolio. Możemy je przygotować w formacie PDF lub jako multimedialna strona www.

Dodatkowo korzystnym rozwiązaniem zwiększającym szanse na zatrudnienie jest rzetelnie przygotowany list przewodni. Taki dokument może mieć formę krótkiego dopisku do aplikacyjnego e-maila lub osobno, jako plik tekstowy, najlepiej w formacie PDF.

Oczywiście nie będziemy w stanie przygotować wymaganych dokumentów bez wiedzy, jak napisać list motywacyjny oraz stworzyć przejrzyste portfolio. Pamiętaj, aby dopasować formę listu do stanowiska i miejsca, gdzie ubiegasz się o pracę.

W liście motywacyjnym nie musisz rozpisywać się na kilka stron A4. Wystarczy 5-6 zdań o tym, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na konkretne stanowisko oraz informacje o dotychczasowej historii zatrudnienia. Starajmy się pisać językiem korzyści – jeśli z listu motywacyjnego pracodawca dowie się, co zyska, wtedy nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie złożonej aplikacji są naprawdę wysokie.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz